Wojna Ogaden: Zmagania Etiopii o Niepodległość i Wyzwanie dla Brata Mengistu

blog 2024-11-13 0Browse 0
 Wojna Ogaden: Zmagania Etiopii o Niepodległość i Wyzwanie dla Brata Mengistu

W bogatej historii Etiopii, kraju z niepowtarzalną kulturą i tradycjami, kryje się mnóstwo fascynujących opowieści. Dzisiaj zapraszam Was na podróż w czasie do lat 70. XX wieku, do wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze tego afrykańskiego państwa: wojny o Ogaden. To właśnie ona stała się próbną ogniową dla rządów Mengistu Haile Mariam, człowieka określanego ironicznie “Bratem” - zważywszy na jego autorytarne metody sprawowania władzy.

Mengistu Haile Mariam objął ster rządów Etiopii w 1977 roku po rewolucji, która obaliła dotychczasowy reżim cesarski. Młody pułkownik, wychowany na marksistowskich ideologiach, pragnął zmodernizować kraj i wprowadzić socjalistyczne reformy. Lecz jego plany napotkały silny opór ze strony tradycyjnych elit, a także somalijskiej armii, która dążyła do przyłączenia spornego regionu Ogaden.

Ogaden to teren o wielkim znaczeniu strategicznym i ekonomicznym dla obu państw. Znajdują się tam bogate złoża ropy naftowej oraz ważne szlaki handlowe. Somaliści upierali się, że terytorium Ogadenu historycznie należało do Somalii, argumentując tym fakt, że ludność tego regionu w większości składała się z Somalii. W 1977 roku, wykorzystując destabilizację polityczną w Etiopii, Somalia rozpoczęła inwazję na Ogaden.

Mengistu, mimo początkowych problemów i braku odpowiedniego sprzętu wojskowego, nie poddał się bez walki. Zebrał armię złożoną z ochotników i regularnych żołnierzy, którzy dzielnie stawili czoła agresorowi. Walka w Ogadenie była brutalna i krwawa. Obie strony konfliktu stosowały taktyki guerilli, a cywilne osoby stawały się ofiarami przemocy.

Wojna trwała przez rok. W tym czasie Etiopia otrzymała wsparcie ze strony Związku Radzieckiego, który dostarczył im broń i doradców wojskowych. Z kolei Somalia mogła liczyć na pomoc Kuby i innych państw arabskich.

W 1978 roku wojna zakończyła się wycofaniem Somali z Ogadenu. Decydującą rolę odegrały ataki etiopskiej armii wspartej przez siły radzieckie. Mengistu Haile Mariam, który podczas wojny stał się symbolem oporu przeciwko agresji, umocnił swoją władzę w Etiopii.

Jednak zwycięstwo w wojnie nie rozwiązało wszystkich problemów kraju. Wojna Ogaden doprowadziła do znacznych strat materialnych i ludzkich. Ponadto pogłębiła podziały wewnętrzne, a autorytarne rządy Mengistu doprowadziły do represji wobec opozycji.

Wojna Ogaden to niezwykle złożone wydarzenie historyczne, które wiele nam mówi o skomplikowanych stosunkach w Afryce Wschodniej. Jest to także przykład tego, jak ideologie polityczne mogą być wykorzystywane do mobilizacji społeczeństwa i prowadzenia wojen, które przynoszą cierpienie ludziom.

Przyczyny wojny Ogaden
Spór terytorialny o region Ogaden
Dążenia Somalii do przyłączenia Ogadenu
Destabilizacja polityczna w Etiopii po rewolucji
Wsparcie dla Somali ze strony Kuby i państw arabskich

Następstwa wojny Ogaden:

  • Umocnienie władzy Mengistu Haile Mariam
  • Odbudowa armii etiopskiej z pomocą ZSRR
  • Silne napięcia między Etiopią a Somalią
  • Represje wobec opozycji w Etiopii
  • Problemy gospodarcze związane z kosztami wojny

Mengistu Haile Mariam:

Mimo że Mengistu Haile Mariam jest określany jako “Brat”, jego rządy były dalekie od ideałów demokratycznych. W 1977 roku wprowadził tzw. “Czerwony Terror” - kampanię represji wymierzoną w opozycjonistów i osoby podejrzane o sprzeciw wobec jego reżimu.

Mengistu został obalony w 1991 roku po rewolucji, która doprowadziła do utworzenia demokratycznego rządu Etiopii. Zbiegł on do Zimbabwe, gdzie uzyskał azyl polityczny.

TAGS